چگونه دندان عقل را جراحی میکنند

چگونه دندان عقل را جراحی میکنند

دندانی که در سن ۱۷ سالگی رشد می کند و سومین دندان آسیاب می باشد دندان عقل در برخی افراد رشد نمی کند زیرا جوانه های آن در زمان جنینی در دهان شما شکل نگرفته است. البته که وجود این دندان برای برخی افراد بسیار دردسر ساز می باشد و باید برای آسیب نرسیدن به دندانهای مجاور دندان عقل را بکشید و یا جراحی کنید در این مطلب می خواهیم بگوییم چگونه دندان عقل را جراحی میکنند ؟ با زیبادنت همراه شوید تا در این باره بیشتر بدانید.

چگونه دندان عقل را جراحی میکنند

بسیاری از افراد به دلیل داشتن دندان عقل نهفته که توسط دندانپزشک قابل تشخیص می باشد مجبور به جراحی دندان عقل نهفته هستند چرا که در صورت نکشیدن این دندان دندان های مجاور هم در معرض خراب شدن و پوسیدگی قرار خواهند گرفت. گاهی اوقات ممکن است فک شما برای بیرون آمدن دندان عقل فضای کافی نداشته باشد و باعث نامرتب شدن دندان هایتان شود در این صورت لازم است دندان عقل را بکشید و یا جراحی کنید.

شاید برایتان سوال باشد در چه شرایطی باید دندان عقل جراحی شود. دندان عقل ممکن است با زاویه رشد کند که در این صورت باید برای جراحی دندان عقل به دندانپزشک مراجعه نمایید. جراحی دندان عقل یک عمل سرپایی تلقی می شود که بعد از آن می توانید به خانه بروید و استراحت کنید. برای جراحی دندان عقل دندانپزشک براساس راحتی شما در حین جراحی از سه نوع بیهوشی استفاده می کند همان طور که می انید ابتدا بی حسی موضعی در اطراف دندان عقل تزریق می شود تا در حین کشیدن دندان عقل احساس درد نداشته باشید زیرا شما بیدار هستید و نباید دردی احساس کنید.

البته در شرایط خاص برای جراحی دندان عقل بیهوشی عمومی پیشنهاد می شود که این موضوع باید بنا به تشخیص دندانپزشک باشد در این شرایط نه تنها هیچ دردی احساس نمی کنید بلکه هیچ خاطره ای هم از روند جراحی به خاطر نخواهید داشت. در حین جراحی دندان عقل بافت لثه برش داده می شود تا دندان عقل قابل رویت باشد به منظور راحت تر کردن کار دندان عقل را به بخش های ریز تقسیم می کنند تا دندان را خارج کنند سپس محل برش را بخیه زده و تمیز می کنند.

چرا بعضی ها دندان عقل در نمی اورند

باید ها و نباید های بعد از جراحی

بعد از جراحی دندان عقل بسته به نوع بیهوشی شما عمل خواهد شد در صورت بی حسی موضعی زمانی را بر روی صندلی سپری کنید بهبود می یابید و می توانید به منزل بروید اما در صورت بیهوشی باید به ریکاوری انتقال داده شوید تا کاملا هوشیار شوید. برای جلوگیری از بروز مشکل لازم است به توصیه های دندانپزشک بعد از جراحی دندان عقل توجه کنید زیرا ممکن است بعد از جراحی دندان شما دچار خونریزی شود بنابراین لازم است از تف کردن خودداری کنید و بر طبق توصیه های دندانپزشک خود رفتار کنید.

بیشتر بدانید : چرا بعضی ها دندان عقل در نمی اورند

اگر بعد از جراحی و با بی اثر شدن داروهای بی حسی احساس درد داشتید می تووانید با مصرف مسکن های تجویز شده توسط دندانپزشک درد را مدیریت نمایید. همچنین می توانید با استفاده از یک کمپرس آب سرد درد را تسکین دهید. لازم است بدانید با استفاده از کمپرس آب سرد می توانید تورم و کبودی ها را نیز التیام بخشید. بهتر است بعد از جراحی آب زیادی بنوشید و از نی برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید زیرا ممکن است محل جراحی دچار خونریزی شود همین طور از مصرف مشروبات الکی و نوشابه های گازدار نیز خودداری نمایید. در ۲۴ ساعت اول لازم است غذاهای نرم مصرف کنید و از خوردن غذاهایی که ممکن است به زخم آسیب برساند خودداری نمایید. همان طور که می دانید مصرف سیگار می تواند روند بهبودی را کاهش دهد بنابراین به مدت ۷۲ ساعت از کشیدن سیگار خودداری نمایید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید