عوارض نکشیدن دندان عقل

عوارض نکشیدن دندان عقل

دندانهای عقل یا دندانهای آسیای سوم ، آخرین دندانهای دائمی هستند که رشد می کنند. آنها معمولاً در سنین ۱۷ تا ۲۰ سالگی رویش می یابند. حدود ۹۰٪ افراد ۲۰ ساله حداقل یک دندان عقل دارند که هنوز رشد نکرده است یا فقط به صورت جزئی رشد کرده است. رویش دندان عقل می تواند تا سن ۳۰ سالگی ادامه یابد. حدود ۲٪ از افراد بدون هیچ یک از چهار دندان عقل متولد می شوند. درد دندان عقل رایج ترین درد در بزرگسالان جوان است که یکی از عوارض نکشیدن دندان عقل می باشد و شما را مجبور به مراجعه به دندانپزشکی می کند.

بلیچینگ هوم بهتره یا افیس

عوارض نکشیدن دندان عقل

پوسیدگی دندان ، یک مشکل شایع است به خصوص در مورد دندان های عقل. در صورت عدم درمان ، پوسیدگی منجر به پالپیت می شود که التهاب پالپ دندان است. در صورت عدم درمان می تواند منجر به عفونت ریشه دندان شود که به آن پریودنتیت آپیکال نیز گفته می شود. عفونت ریشه دندان دلیل شایع در کشیدن دندان است. از دلایل دیگر برای کشیدن دندان می توان ضربه شدید دندان و فک ، شکستگی ریشه و ترک را نام برد.

بیشتر بدانید : چرا بعضی ها دندان عقل ندارند

اگر دندان در وضعیت نامناسبی قرار دارد یا خطر عفونت را افزایش می دهد ، ممکن است لازم باشد که به طور پیشگیرانه برداشته شود ، به خصوص قبل از شروع یک داروی قوی یا انجام یک عمل جراحی. اگر پالپ یا ریشه دندان آلوده باشد ، دندانپزشک ممکن است کشیدن دندان یا درمان کانال ریشه را انجام دهد. بیمار همچنین می تواند درمان را رد کند یا آن را به تعویق بیندازد و عفونت را درمان نکند. فرض بر این است که عفونت با درمان کانال ریشه قابل درمان است.

چگونه از خرابی دندان عقل جلوگیری کنیم ؟

درمان علائم دندان عقل به علت آن بستگی دارد. بهداشت مناسب دهان و دندان کلید جلوگیری از علائم است. تمیز کردن دندان های عقل به دلیل قرارگیری مشکل در دهان دشوار است. در نتیجه ، آنها به راحتی خراب می شوند. به ویژه تمیز کردن دندانهای عقل تا حدی روییده دشوارتر است زیرا هنوز بخشی از آنها در زیر لثه قرار دارند. دندان عقلی که تا حدی روییده است ، باید صبح و شب با استفاده از یک مسواک نرم برقی یا دستی تمیز شود. اگر مسواک زدن دندان های عقل با مسواک معمولی مشکل است ، یک مسواک کوچک یا مسواک مخصوص کودکان را امتحان کنید. استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید نیز می تواند مفید باشد ، به خصوص هنگامی که تمیز کردن دندان عقل دشوار است.

دندان درد حاد ناشی از التهاب بافت اطراف دندان با مسکن طبیعی و دهانشویه حاوی کلرهگزیدین قابل درمان است. دندانپزشک ممکن است دندان عقل را تمیز کرده و آنتی بیوتیک تجویز کند.

آیا دندان عصب کشی شده را میتوان لمینت کرد

مراحل کشیدن دندان عقل

هزینه کشیدن دندان با توجه به چالش برانگیز بودن آن تعیین می شود. برداشتن دندان عقل فوقانی معمولاً آسانتر از دندان عقل پایین است. قبل از اینکه دندان عقل کشیده شود ، باید دندان ها توسط دندانپزشک معاینه شود زیرا معاینه به برنامه ریزی روش کمک می کند این معاینه شامل بررسی بافت اطراف دندان ، مانند لثه ها و مخاط دهان است. علاوه بر این ، ممکن است زبان و کف دهان بررسی شود.

بسته به شرایط هر فرد ، کشیدن دندان عقل می تواند ساده و سریع و یا کاملاً دشوار باشد. کشیدن دندان های عقل پایین که تا حدی روییده است ، پیچیده تر از کشیدن دندان های کاملاً رشد کرده است و بنابراین ممکن است کشیدن دندان عقل نیاز به جراحی داشته باشد. اگر دندان تا حدی یا کاملاً در داخل استخوان فک قرار داشته باشد یا برداشتن آن به روش دیگری دشوار باشد ، ممکن است عمل جراحی لازم باشد. کشیدن با جراحی اغلب هنگامی انجام می شود که دندان هنوز رشد نکرده است و یا اصطلاحا دندان عقل نهفته باشد یا فقط به صورت جزئی روییده باشد.

محل کشیدن دندان عقل ، به ویژه در بزرگسالان جوان ، نسبتاً سریع التیام می یابد. بهتر است حداقل دو ساعت پس از کشیدن از خوردن ، آشامیدن و استعمال سیگار خودداری کنید. حداقل برای چند روز از انجام فعالیت بدنی شدید خودداری کنید. دندان های خود را با دقت مسواک بزنید. حداقل برای چند روز از مسواک زدن محل استخراج خودداری کنید. در صورت لزوم از کیسه های یخ برای کاهش تورم و درد استفاده کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید