عمر دندان پر شده

عمر دندان پر شده

پرکردن دندان یک روش معمول برای درمان حفره است. همان طور که می دانید حفره نواحی دندان خراب است که به سوراخ های کوچکی تبدیل می شود. در طی پر کردن ، دندانپزشک این سوراخ ها را با ماده ای مانند آمالگام یا کامپوزیت پر می کند. گرچه این یک روال ساده و معمول است ، اما پس از آن بسیاری از افراد با دندان های حساس روبرو می شوند. در اکثر موارد ، حساسیت دندان به خودی خود طی چند روز یا چند هفته بسته به علت آن از بین می رود. شاید شما هم می خواهید بدانید عمر دندان پر شده چقدر است و زمانی که یک دندان پر می شود مانند دندان طبیعی عمل می کند یا خیر ؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید مطالب زیبادنت را دنبال نمایید.

بیشتر بدانید : ترمیم دندان پوسیده جلو

پرکردگی یکی از متداول ترین اقدامات دندانپزشکی است. در اصل این یک کار ترمیم کننده است که آسیب های ناشی از پوسیدگی دندان را برطرف می کند. این معمولاً یک روش بدون درد است و به طور کلی حدود یک ساعت طول می کشد. براساس موسسه ملی بهداشت ، حدود ۹۲ درصد بزرگسالان ۲۰ تا ۶۴ ساله ایالات متحده دارای حفره هستند. پر کردن از پوسیدگی بیشتر جلوگیری می کند و به دندان اجازه می دهد عملکرد طبیعی داشته باشد.

پر کردن به طور کلی یک روش ساده است. برای شروع ، دندانپزشک دندان را معاینه می کند و از ابزار دندانپزشکی برای بررسی حفره استفاده می کند. آنها ممکن است با استفاده از اشعه ایکس میزان پوسیدگی دندان را ببینند.

عوارض نکشیدن دندان عقل

پر کردن دندان چیست؟

دندانپزشکان اغلب قبل از انجام پر کردن ، اطراف دندان آسیب دیده را بی حس می کنند. در نتیجه ، احتمالاً در طی یکی دو ساعت بعد از قرار ملاقات خود چیزی احساس نخواهید کرد. به محض از بین رفتن بی حسی ، ممکن است احساسات غیرمعمولی را در دهان خود مشاهده کنید. بعد از پر کردن چه احساسی خواهم داشت؟

  • درد در دندان ها ، به ویژه هنگام تنفس در هوای سرد ، نوشیدن مایعات سرد یا گرم و خوردن غذاهای گرم یا سرد
  • حساسیت در لثه ها
  • درد در دندانهای اطراف دندان پر شده
  • درد هنگام دندان قروچه
  • درد در دندان آسیب دیده هنگام غذا خوردن ، مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان

قبل از پر کردن حفره ، دندانپزشک با مته ای که گرما را آزاد می کند ، قسمت پوسیده دندان را بر می دارد. اگر دندانپزشک تمام بافت های در حال پوسیدگی را از بین نبرد ، می تواند باعث عفونت در دندان آسیب دیده شود. وقتی این اتفاق می افتد ، ممکن است متوجه تورم لثه یا کیست چرک در نزدیکی دندان شوید. بعضی اوقات پر شدن باعث می شود که دندان آسیب دیده بلندتر از دندانهای دیگر باشد. این باعث می شود که بسته شدن دهان به دلیل فشار بیشتر بر روی دندان آسیب دیده دردناک باشد. بنابراین به محض مشاهده مشکلی از این دست با دندانپزشک خود تماس بگیرید و برای برطرف کردن آن به مطب مراجعه نمایید.

عمر دندان پر شده چقدر است ؟

طول عمر پرکردگی دندان به این بستگی دارد که از چه نوع ماده ای برای پر کردن حفره استفاده شود. برخی مواد بیشتر از بقیه دوام می آورند. برخی از آنها مزایای دیگری به جز عمر طولانی مدت دارند. بستگی به این دارد که از چه نوع پرکردگی استفاده شود ، در کجا استفاده می شود و به چه میزان از دندان های خود مراقبت می کنید که همگی می توانند بر امید به زندگی پرکردن دندان تأثیر بگذارند.

پرکننده های نقره ای که به عنوان پرکننده آمالگام نیز شناخته می شوند ، محکم و بادوام بوده و در برابر سایش زیاد مقاومت می کنند. به طور معمول از ۱۰ تا ۱۵ سال دوام می آورند و گزینه ای عالی برای پر کردن هر قسمت از دندان های خراب است. با این حال ، برخی از بیماران از این واقعیت که این ترمیم ها کاملاً قابل مشاهده هستند و حتی می توانند باعث تغییر رنگ لبخند شما شوند ، بدشان می آید. همچنین نگرانی در مورد سطح جیوه در مواد استفاده شده افزایش یافته است.

پرطرفدارترین نوع پرکردگی ، پرکردگی های سفید و به رنگ دندان است که به آن پرکردگی کامپوزیت نیز می گویند. برای مطابقت با دندان ها و آمیختن یکپارچه با لبخند طراحی شده اند ، که اساساً قابل مشاهده نیستند. این ترمیم ها معمولاً به حفاری کمتری نیز نیاز دارند ، این بدان معنی است که می توان تعداد بیشتری از دندان های سالم را با درایت نگه داشت. با این حال ، اگرچه از نظر زیبایی شناسی قطعاً خوشایندتر هستند ، اما ممکن است همیشه یک گزینه نباشند. پرکردگی های سفید به اندازه پر کردن نقره ها دوام ندارند و به طور متوسط حدود ۷-۱۰ سال دوام می آورند. با این وجود ، یک درمان فوق العاده قوی و موفق برای اکثر حفره ها هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید