بلیچینگ چیست

بلیچینگ چیست

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روش های روزمره ای برای روشن ، سفید و سالم نگه داشتن دندان ها هستند. ممکن است احساس کنید لبخند شما از زیبایی کمتری برخوردار است یا زردتر از گذشته است ، در این شرایط به دنبال راهکاری برای از بین بردن این مشکل هستید بنابراین لازم است بدانید بلیچینگ چیست ؟ وقتی آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا از مردم پرسید که دوست دارند بیشتر درباره لبخندشان چه چیزی را بهبود ببخشند ، رایج ترین پاسخ داشتن دندان های سفیدتر بود. در نتیجه انجمن ارتودنتیست های آمریکا دریافت که نزدیک به ۹۰٪ بیماران درخواست سفید شدن دندان را دارند. در حقیقت یکی از روش ها و خدمات دندانپزشکی زیبایی که به سفید شدن دندان ها می انجامد بلیچینگ است.

بلیچینگ چیست

آیا به سفید شدن دندان فکر می کنید؟ آیا می خواهید بدانید بلیچینگ چیست و چه کاربردی دارد ؟ و یا از خود می پرسید چرا دندان های من تغییر رنگ داده اند؟ بهتر است بدانید با گذشت زمان ، به چند دلیل دندان های شما می توانند از سفید به رنگ زرد تبدیل شوند:

غذا و نوشیدنی

قهوه و چای از مهمترین عاملان ایجاد لکه هستند. رنگدانه های رنگی شدیدی به نام کروموژن ها که به قسمت سفید و بیرونی دندان (مینای دندان) شما متصل می شوند.

مصرف دخانیات

دو ماده شیمیایی موجود در توتون باعث ایجاد لکه های سرسختانه می شود: تار و نیکوتین. تار به طور طبیعی تیره است. نیکوتین بی رنگ است تا زمانی که با اکسیژن مخلوط شود. سپس ، به ماده ای مایل به زرد تبدیل می شود.

سن

در زیر پوسته بیرونی سفت و سفید دندانهای شما (مینا) ناحیه نرمتری وجود دارد که عاج نامیده می شود. با گذشت زمان ، لایه مینای دندان با مسواک زدن نازک می شود و عاج دندان که رنگ آن مایل به زرد است نمایان می شود.

ضربه

اگر به دندان شما ضربه خورده باشد ، ممکن است دندان شما تغییر رنگ دهد.

داروها

تیرگی دندان می تواند عارضه جانبی داروهای ضد هیستامین ، داروهای ضد روان پریشی و فشار خون بالا باشد. در كودكان كوچكی كه در هنگام شكل گیری دندانهایشان (در رحم یا به عنوان كودك) در معرض آنتی بیوتیك هایی مانند تتراسایكلین و داکسی سایكلین قرار می گیرند ، شیمی درمانی و پرتوی سر و گردن نیز می تواند دندان ها را تیره کند.

عوارض بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان یا بلیچینگ چگونه کار می کند؟

سفید شدن دندان ها یا بلیچینگ یک فرآیند ساده است. محصولات سفید کننده حاوی یکی از دو سفید کننده دندان (پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید) است. این سفید کننده ها لکه ها را به قطعات کوچکتر تقسیم می کنند که باعث می شود رنگ کمتر متمرکز شود و دندان های شما روشن تر شود. اما سوال اینجاست که آیا سفید کردن روی همه دندان ها موثر است؟

خیر ، به همین دلیل مهم است که قبل از تصمیم گیری برای سفید کردن دندان ها با دندانپزشک صحبت کنید ، زیرا سفید کننده ها ممکن است انواع تغییر رنگ را اصلاح نکنند. به عنوان مثال ، دندانهای زرد احتمالاً به خوبی سفید می شوند ، دندانهای قهوه ای ممکن است به خوبی پاسخ ندهند و دندانهای دارای رنگ خاکستری به هیچ وجه سفید نمی شوند. سفید کردن روی روکش ها ، تاج ها یا پر کردن ها کارایی نخواهد داشت. همچنین اگر تغییر رنگ دندان شما به دلیل داروها یا آسیب دندان ایجاد شده باشد ، موثر نخواهد بود.

راهکارهای سفید کردن دندان کدامند؟

چند روش وجود دارد که می توانید درخشش و سفیدی دندان ها را دوباره در لبخند خود قرار دهید:

خمیر دندان لکه بردار

تمام خمیردندان ها با استفاده از ساینده های ملایم و مسواک زدن دندان ها به از بین بردن لکه های سطح کمک می کنند. این خمیردندان ها مواد جلا دهنده اضافی دارند که برای دندان های شما بی خطر است و اثر لکه زایی را ایجاد می کند.

بلیچینگ در مطب

این روش معمولاً فقط به یک مراجعه به مطب نیاز دارد. دندانپزشک از ژل محافظ روی لثه یا از محافظ لاستیکی برای محافظت از لثه استفاده می کند. سپس سفید کننده روی دندان ها زده می شود.

بلیچینگ در خانه با توصیه دندانپزشک

دندانپزشک می تواند یک سینی مخصوص سفارشی در خانه در اختیارتان قرار دهد. در این حالت ، دندانپزشک به شما راهنمایی می کند که چگونه محلول سفید کننده را در سینی قرار دهید و برای چه مدت زمان. بلیچینگ خارج از مطب از چند روز تا چند هفته طول می کشد.

نظرات مردم در مورد بلیچینگ دندان

آیا عوارض جانبی از سفید شدن دندان وجود دارد؟

برخی از افرادی که از سفید کننده دندان استفاده می کنند ممکن است حساسیت دندان را تجربه کنند. این اتفاق زمانی می افتد که پراکسید موجود در سفید کننده از طریق مینای دندان به لایه نرم عاج وارد شده و عصب دندان را تحریک کند. در بیشتر موارد حساسیت موقتی است. می توانید درمان را به تأخیر بیندازید ، سپس دوباره امتحان کنید. استفاده بیش از حد از سفید کننده ها همچنین می تواند به مینای دندان یا لثه آسیب برساند ، بنابراین حتماً دستورالعمل ها را دنبال کرده و با دندانپزشک صحبت کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید