ارتودنسی دندان چیست

شاید شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که می خواهید بدانید ارتودنسی دندان چیست ؟ یکی از شاخه های دندانپزشکی زیبایی می باشد که برای زیباسازی دندان ها و درمان ناهنجاری ها و ناهماهنگی های فک و دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت تراز نبودن دندان ها اولین توصیه برای اصلاح دندان ها ارتودنسی می باشد که معولا در سنین پایین تر انجام می شود. این روز مش تواند با رفع نواقص دندان ها شما را صاحب لبخندی زیبا نماید. در ادامه شما را با انواع ارتودنسی دندان و ابزار های آن آشنا می سازیم.

ارتودنسی دندان چیست

در سنین پایین تر و هنگام رشد دندان ها ممکن است دندان ها با قرار گیری نامناسب مشکلات بهداشتی زیادی را ایجا نمایند و تمیز کردن آن بسیار دشوار باشد در این شرایط لازم است به دندانپزشک مراجعه نموده و برای درمان دندان های نامرتب که در معرض خرابی و پوسیدگی قرار دارد راه حلی بیابید. البته لازم است بگوییم فقط یک متخصص و دندانپزشک ارتودنسی می تواند تشخیص دهد دندان های شما نیاز به ارتودنسی دارد یا خیر ؟

درمان با ارتودنسی انواع مختلفی دارد که با تغییر دندان ها و فک همراه است شاید شنیده اید که می گویند ارتودنسی ثابت و متحرک باید بنا به تشخیص دندانپزشک تعیین شود. از ارتودنسی ثابت بیشتر در گذشته استفاده می شد با استفاده از ابزارهای ثابتی که در دهان بیمار تعبیه می شد به مرتب سازی دندان ها کمک میکرد اما یکی از سختی های این نوع ارتودنسی این بود که نباید ابزار ها از دهان خارج میشد مگر با نظر دندانپزشک و همین موضوع طول درمان را برای بیمار سخت می نمود.

اما ارتودنسی متحرک توانست این مشکل را برطرف نماید و نیازی به استفاده همیشگی آن وجود نداشت اما باید بدانید که ارتودنسی بسیار از مشکلات و اختلالات دندان ها را از بین برد گاهی اوقات ممکن است فاصله بین دندان ها آنقدر زیاد باشد که به جز ارتودنسی راه حل دیگری برای از بین بردن این فاصله وجود نداشته باشد و یا گاهی اوقات روی هم قرار گرفتن دندان های بالا و پایین مشکلاتی را ایجاد می کند که لازم است از درمان ارتودنسی استقبال کنید.

چگونه دندان سفید داشته باشیم

بهترین سن برای انجام ارتودنسی چه سنی است ؟

اگر به زیبایی خود اهمیت می دهید لازم از سنین کودکی به دندانپزشک مراجعه کنید و برای سلامت دندانها به فکر باشید زیرا یکی از فاکتورهای زیبایی داشتن لبخندی زیباست که برای داشتن لبخندی زیبا نیاز به دندان هایی مرتب و سفید دارید. برای آنکه از داشتن دندان هایی مرتب محروم نمانید لازم است از سنین پایین معمولا از ۱۲ سالگی که دندان های شیری ریخته و دندان های دائمی جایگزین آن ها می شوند لازم است به دندانپزشک مراجعه نمایید تا وضعیت دندان های شما بررسی شود. گاهی اوقات ممکن است بنا بر تشخیص ددندانپزشک لازم باشد درمان ارتودنسی بر روی دندان های شما صورت گیرد تا در سنین بزرگسالی از داشتن دندان هایی مرتب لذت ببرید.

ارتودنسی دندان چیست

البته باید یادآور شویم درمان ارتودنسی فقط برای سنین نوجوانی نمی باشد و در بزرگسالان هم اگر لازم باشد بنا به تشخیص دندانپزشک قابل اجرا خواهد بود. اما باید بدانید هر چه سن بالاتر رود امکان و شانس موفقیت آن پایین تر است بنابراین اگر دندان هایی نامرتب دارید بهتر است بعد از سن بلوغ برای زیباسازی آن ها اقدام نمایید. نکته ای که باید درباره آن بدانید این است که در طول درمان ارتودنسی دندان ها لازم است بهداشت دهانی و دندان ها را بیش از گذشته رعایت نمایید چرا که ابزار هایی که در ارتودنسی استفاده می شود منجر به سایش دندان ها می شود و لازم است بیش از گذشته به بهداشت دندان ها اهمیت دهید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید