زیبادنت |جراحی دندان و لثه
جراحی دندان و لثه

جراحی دندان و لثه

انواع جراحی دندان

جراحی دندان انواع مختلفی دارد. در ادامه انواع جراحی دندان را همراه با علت انجام آن بررسی می‌کنیم.

۱. جراحی Endodontic

درمان ریشه (اندودانتیکس) نوعی از جراحی داخل دندانی است که با ریشه و پالپ (مغز دندان) سروکار دارد. برخی از انواع این درمان عبارت‌اند از:

عصب کشی (درمان روت کانال)

این مورد احتمالا آشناترین جراحی‌های دندان برای همه‌ی ماست، عملی که احتمالا خیلی از ما آن را انجام داده‌ایم.در عصب‌کشی پالپ دندان ملتهب و ریشه دندان از زیر مینا و عاج دندان برداشته می‌شود. این کار باعث می‌شود درد دندان از بین برود و در نتیجه ایجاد کانال ریشه صورت می‌گیرد.

طی این جراحی، دندان عفونی سوراخ می‌شود و پالپ آن برداشته می‌شود تا با یک ماده بی‌اثر (از نظر واکنش شیمیایی) جایگزین شود. پس از آن، یک تاج در قسمت بالای دندان قرار می‌گیرد تا از دندان محافظت کند. قبلا عصب کشی بسیار دردناک بود و احتمالا اگر در گذشته این درمان را انجام داده‌باشید، احتمالا از آن متنفرید. خبر خوب اینکه عصب‌کشی‌های مدرن هیچ شباهتی به روزهای قدیم ندارد. این درمان امروزه بسیار کارآمدتر است و به میزان کمتری دردناک است.

عصب‌کشی آشناترین جراحی دندان برای همه‌ی ماست، عملی که احتمالا خیلی از ما آن را انجام داده‌ایم. جراحی عصب‌کشی دندان یک درمان اندودانتیکس است که توسط اندودنتیست یا دندانپزشک به‌منظور درمان یک دندان پوسیده یا آسیب‌دیده انجام می‌شود.

پالپکتومی

این عمل شامل برداشتن موقت تمام پالپ موجود است در حفره پالپ است که به‌منظور تسکین درد صورت می‌گیرد. پالپکتومی معمولا زمانی انجام می‌شود که پالپوتومی درمان مناسبی نباشد و تمام پالپ دندان عفونی، ملتهب و خراب شده باشد. پس از برداشتن پالپ، کانال‌ها به دارو آغشته و تمیز می‌شوند.

گاهی اوقات دندانپزشکان پالپکتومی را روی دندان‌های شیری انجام می‌دهند. در چنین شرایطی، پالپ با مواد قابل جذب جایگزین می‌شود. این یک درمان توصیه‌شده برای پالپیت برگشت‌ناپذیر در پالپ رادیکولار و کرونال است. همچنین درمان مناسبی برای دندان‌های آسیاب شیری است که دچار آبسه شده‌اند یا این که شواهد رادیوگرافیک مبنی بر چند شاخه‌شدن ریشه آنها وجود دارد.

اپیکواکتومی

اپیکواکتومی یا به‌اختصار “اپیکو” با عنوان جراحی قطع ریشه دندان، یا پرکردن انتهای ریشه هم شناخته‌می‌شود. این درمان زمانی انجام می‌شود که عصب‌کشی کامل (یعنی قراردادن مواد بی‌اثر و تاج پروتزی) برای تسکین درد کافی نباشد. جراحی اپیکو دندان، شامل برداشتن نوک یا انتهای ریشه است که با ورود از طریق لثه و استخراج مواد عفونی از طریق جراحی صورت می‌گیرد.

این عمل شامل برداشتن نوک ریشه دندان است، به‌طوری‌که یک حفره ایجاد می‌شود و سپس این حفره با یک ماده زیست‌سازگار (سازگار با بافت‌های زنده) پر می‌شود. عمل جراحی اپیکو دندان نزدیک به عصب ممکن است با استفاده از اندودانتیکس میکروسرجری یا جراحی دندان با میکروسکوپ انجام شود.

 

 

پالپوتومی

پالپوتومی، پیش‌نیاز عصب‌کشی است. این درمان شامل بازکردن حفره پالپ دندان است که به‌منظور تخلیه عفونت پالپ انجام می‌شود. به طور دقیق‌تر طی این درمان، دندانپزشک بخش عفونی پالپ را برمی‌دارد و به بقیه پالپ دست نمی‌زند، در نتیجه به عصب‌کشی کامل نیازی نیست.

این درمان در صورتی انجام می‌شود که بیمار بخواهد بافت باقیمانده و سالم پالپ را حفظ کند. از مزایای این عمل می‌توان به حفظ دندان‌های زنده اشاره کرد که می‌توانند دمای گرم را از سرد تشخیص دهند و مواد مغذی را از خون دریافت کنند. ازآنجایی‌که احتمال خردشدن و شکستن دندانی که ریشه آن برداشته‌شده‌است، بیشتر است، یک تاج روی آن قرار می‌گیرد.

تماس با ما

شما میتوانید در این قسمت با ما در تماس باشید

راه‌های ارتباطی با ما:        ۰۲۱-۸۸۳۷۴۱۱۳ ☎️       ۰۲۱-۸۸۳۷۹۲۳۴ 📱 ۰۹۱۰۱۳۵۸۰۵۹   

آدرس کلینیک: تهران، شهرک غرب، بلوار پاکنژاد، بلوار دریا، نبش خیابان مطهری جنوبی، پلاک ۱۴۰، طبقه سوم، واحد ۳