زیبادنت |ایمپلنت دیجیتال
ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال

 

ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت در اصطلاح به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می‌شود که قابلیت ایجاد پیوند را با سلول های بدن دارد و در استخوان فک کاشته می شود. ایمپلنت های دندانی بهتیرن جایگزین دائمی و ثابت دندان از دست رفته می باشد.برای درک تفاوت روش ایمپلنت دیجیتال با روش های سنتی مرسوم ،ابتدا به توضیح مختصری از فرآیند ایمپلنت گذاری به روش سنتی می پردازیم. برای ایمپلنت گذاری به روش سنتی، پس از معینه توسط ایمپلنتولوژیست و دریافت عکس CBCT، در جلسه دوم یا روز عمل ،   لثه برش داده می شود و سپس با اندازه‌های نسبتا دقیق گرفته شده از تصاویر CBCT، قسمت اولیه‌ی ایمپلنت به نام فیکسچر که نقش ریشه دندان را برعهده دارد در استخوان فک قرار داده می شود.در جلسه ی دوم پس از بهبود بخیه و التهاب ناشی از کاشت ایمپلنت که اصولاً ۳ الی ۴ ماه بعد خواهد بود، قسمت دوم ایمپلنت به نام هیلیلنگ اباتمنت قرار داده می شود سه هفته پس از آن اباتمنت نهایی قرار داده می شود و پس از انجام قالب گیری در یک یا دو جلسه دیگر روکش دائم که معادل تاج دندان است به بیمار تحویل داده می شود. اما در روش ایمپلنت دیجیتال یا روش ایمپلنت یک روزه تنها با سه مراجعه به مطب دندانپزشک خود صاحب دندان می شوید . به این صورت که در روز کاشت ایمپلنت،  فقط یک سوراخ کوچک روی لثه ایجاد می‌شود، از همانجا جایگذاری ایمپلنت در داخل استخوان صورت می‌پذیرد و دیگر نیازی به برش و بخیه زدن لثه نمی‌باشد.در این روش در روز کاشت ایمپلنت ، روکش موقت دندان  نصب می شود تا بیمار براحتی به فعالیت روزمره خود بازگردد.

در روش ایمپلنت بدون جراحی پس از گرفتن تصاویر CBCT ، دهان بیمار اسکن شده و از ادغام آن با تصاویر CBCT ، فرآیند شبیه سازی صورت می‌گیردو سپس، مناسب‌ترین موقعیت کاشت ایمپلنت با استفاده از کیفیت استخوان فک بیمار و جای قرارگیری سینوس یا عصب با اسستفاده از پیشرفته ترین نرم افزار های طراحی معین می‌شود و طرح نهایی به وسیله ایمپلنتولوژیست تائید شده و سپس گاید جراحی توسط پرینتر سه بعدی آماده و بعد از آن روکش‌های موقت نیز تعبیه می‌شود.در هنگام جراحی به روش ایمپلنت دیجیتال ، راهنما یا همان گاید ایمپلنت در دهان قرار می‌گیرد و بدون نیاز به برش لثه ، و همچین با کمترین میزان  خونریزی و درد و با به حداقل آسیب به بافت‌های لثه، جراحی صورت ‌می‌پذیرد و ایمپلنت مطابق اندازه‌گیری‌های انجام شده جایگذاری می‌شود و در همان جلسه اول روکش موقت روی ایمپلنت‌ها قرار داده خواهد شد. یکی از مزایای این روش این است که به دلیل کاهش درد و تروما پس از کاشت ایمپلنت بیمار میتواند بلافاصله بغد از جراحی به فعالیت روزانه خود بپردازد.

مزایای ایمپلنت دیجیتال

دریافت روکش دندان در اولین جلسه و بلافاصله بعد از کاشت ایمپلنت 

کاهش طول زمان درمان

اندازه گیری‌ با اسکنرهای داخل دهانی با دقت بسیار بالا

کاهش درد و تروما پس از کاشت ایمپلنت

کاهش تعداد جلسات مراجعه به مطب به ۳ الی ۴ جلسه تا تکمیل درمان

کاهش احتمال عفونت

این روزها یکی از روش های جایگزینی دندان های از دست رفته ایمپلنت دیجیتال می باشد که در سراسر دنیا رواج یافته است اما در ایران موازی با روش سنتی در حال پیشرفت می باشد برخی افراد درباره این روش می دانند و برخی اصلا اطلاعاتی درباره این روش ندارند. همان طور که می دانید پیشرفت تکنولوژی در دنیای دندانپزشکی هم انقلاب با نام ایمپلنت دیجیتال ایجاد کرده است بسیاری از بیماران که از روش ایمپلنت دیجیتال برای کاشت دندان استفاده کرده اند رضایت داشته اند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این میزان رضایت حدود دو برابر بیشتر از ایمپلنت سنتی بوده است. شاید بهتر باشد با مراحل انجام ایمپلنت دیجیتال بیشتر آشنا شوید تا بتوانید ساده تر تصمیم گیری نمایید.

همه چیز درباره ایمپلنت دیجیتال !

در روش ایمپلنت دیجیتال ابتدا لازم است شرایط استخوان فک بررسی شود با داشتن این اطلاعات دندانپزشک زیبایی عمل کاشت ایمپلنت را انجام می دهد یکی از مزیت های این روش به نسبت ایمپلنت سنتی همین آزمایش های اولیه می باشد که از آسیب رسیدن به رشته های عصبی و شکافتن بیش از حد لثه جلوگیری می کند البته لازم است بدانید در روش ایمپلنت دیجیتال به دندان های مجاور آسیبی نمی رسد چرا که کوچکترین شکاف ممکن برای کاشت ایمپلنت ایجاد خواهد شد. همان طور که می دانید جراحی با حداقل شکاف خونریزی و درد کمتری دارد شکاف لثه در حدی است که نیاز به بخیه هم ندارد.

شاید در گذشته به دلیل استفاده از روش سنتی کاشت ایمپلنت برای جایگزینی دندان های از دست رفته، نگرانی ها بیشتر بود همین طور مدت زمان درمان طولانی تر ! اما این روزها به دلیل استفاده از روش های مدرن و نوین می توان گفت دیگر نگرانی های ناشی از جراحی از بین رفته است و همین طور طول درمان کوتاه تر شده است روش ایمپلنت دیجیتال انقلابی در کاشت دندان برای افرادی که دندان های از دست رفته دارند ایجاد نمود. شاید این روزها باید به دنبال مراکز ایمپلنت دیجیتال در تهران باشیم تا بتوانیم اطلاعات خود را در این باره افزایش دهیم.

خوشبختانه با ابزارهایی که برای روش ایمپلنت دیجیتال وجود دارد می توان محل دقیق کاشت ایمپلنت را ارزیابی نمود همین طور بهترین طول و قطر ایمپلنت را انتخاب نمود. این کار با استفاده از ابزار ها و اسکن های دهانی انجام خواهد شد که این فرصت را برای دندانپزشک ایجاد می کند تا با شبیه سازی کامل مناسب ترین محل برای کاشت ایمپلنت را تعیین نماید. با استفاده از دستگاه هایی که برای کاشت ایمپلنت دیجیتال طراحی شده است می توان در زمان کوتاه تر و با دقت بیشتری عمل کرد. این فناوری تغییراتی را برای بیماران و دندانپزشکان ایجاد نموده است که می توان از آن ها به عنوان مزیت های این روش نام برد.

چرا ایمپلنت دیجیتال بهترین انتخاب است ؟

یکی از بهترین محاسن این روش کوتاه شدن مدت زمان جراحی می باشد چرا که بسیاری از افراد به دلیل ترس از جراحی از کاشت ایمپلنت گریزان بودند همین طور کوتاه شدن طول درمان که برای بسیاری انتظار برای بهبودی و قرار دادن روکش ایمپلنت بسیار طاقت فرسا بود اما با روش ایمپلنت دیجیتال شما در یک جلسه با قرار دادن روکش ایمپلنت صاحب دندان خواهید شد البته که با این روش آسیب کمتری به لثه وارد می شود.

لازم است بدانید با روش ایمپلنت دیجیتال به دلیل شکافته نشدن لثه شما درد و تورم کمتری بعد از کاشت دندان خواهید داشت که این موضوع می تواند بسیار خوشایند باشد همین طور خونریزی بعد و در حین کاشت دندان نخواهید داشت. شما بعد از کاشت دندان به روش دیجیتال می توانید کارهای روزانه خود را انجام دهید و حتی بلافاصله غذا بخورید بنابراین یکی از دلایل استقبال بیماران از کاشت ایمپلنت به روش دیجیتال کمتر شدن دردسر های بعد از کاشت می باشد.

البته که در روش ایمپلنت سنتی برخی افراد واجد شرایط برای کاشت دندان نبودند و به ناچار باید از روش های دیگر برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته استفاده می کردند اما با پیشرفت علم و تکنولوژی این مشکلات برطرف شد و این روزها کاشت ایمپلنت حتی برای بیماران دیابتی هم امکان پذیر است.

 

ایمپلنت دیجیتال

 

هزینه های ایمپلنت دیجیتال چگونه است ؟

همان طور که می دانید این روش یکی از جدیدترین روش ها برای کاشت دندان می باشد بنابراین طبیعی است که هزینه های آن به نسبت سایر روش کمی متفاوت باشد. استفاده از دستگاه های پیشرفته که تهیه آن ها می تواند هزینه های زیادی در برداشته باشد اما در مقابل دقت بالا و دیجیتالی بودن این دستگاه یک مزیت می باشد که می تواند ارزش هزینه های بالا را داشته باشد البته باید بگوییم شما یک روز هم بدون دندان نخواهید بود و می توانید به راحتی با انتخاب روش ایمپلنت دیجیتال همان روز صاحب دندان شوید.

بهتر است بدانید با توجه به اینکه این روش به تازگی در ایران رواج یافته است مراکز و کلینیک های کمتری از این روش برای جایگزینی دندان استفاده می کنند بنابراین همین موضوع هم می تواند یکی از دلایل قیمت بالای این روش باشد اما هر چه که هست می توان به جرات گفت مزیت های این روش می تواند هزینه های بالای آن را پوشش دهد.

چرا جراحی ایمپلنت دیجیتال راحت تر است ؟

یکی از سوالاتی که شاید در ذهن شما هم ایجاد شده است راحت تر بودن جراحی دیجیتال نسبت به جراحی سنتی است دلیل ایجاد این تصور چیست و آیا این باور درستی است ؟ باید بگوییم بله درست است جراحی ایمپلنت دیجیتال بسیار ساده می باشد و حتی بعد از جراحی بیمار می تواند بلافاصله غذا بخورد اما دلیل این راحت تر بودن چیست ؟ همان طور که می دانید جراحی ایمپلنت دیجیتال بدون بخیه و خونریزی می باشد زیرا با دستگاه ها و ابزار های دقیق دندانپزشکی این کار انجام می شود در نتیجه بافت لثه به دلیل شکافته نشدن آسیب کمتری می بیند.

شاید همه ما ترس از دندانپزشکی را از کودکی با خود داریم چه برسد به آنکه بخواهیم خودمان را برای جراحی و کاشت ایمپلنت آماده کنیم. کوتاه تر شدن مدت زمان جراحی می تواند یک نشانه مثبت از راحت تر بودن جراحی ایمپلنت دیجیتال باشد. بهتر است قبل از هر تصمیم با دندانپزشک خود مشورت نمایید و مناسب ترین راه را انتخاب نمایید.

ایمپلنت دندان چه مدت دوام دارد ؟

همان طور که می دانید یکی از راه های پیشگیری از خرابی و پوسیدگی دندان ها مسواک و نخ دندان می باشد. برای سلامت دندان های طبیعی هم لازم است روزانه مسواک و نخ دندان استفاده نمایید. دندانپزشکان بر این باورند که ایمپلنت دندانی تا یک عمر همراه شما خواهد بود اما برای نگهداری از آن ها باید بهداشت دهانی را رعایت کنید تا بتوانید بدون فرسودگی و کهنگی از ایمپلنت ها استفاده نمایید. هستند کسانی که بالای ۵۰ سال از ایمپلنت های دندانی استفاده می کنند بدون هیچ گونه مشکلی!

 

تماس با ما

شما میتوانید در این قسمت با ما در تماس باشید

راه‌های ارتباطی با ما:        ۰۲۱-۸۸۳۷۴۱۱۳ ☎️       ۰۲۱-۸۸۳۷۹۲۳۴ 📱 ۰۹۱۰۱۳۵۸۰۵۹   

آدرس کلینیک: تهران، شهرک غرب، بلوار پاکنژاد، بلوار دریا، نبش خیابان مطهری جنوبی، پلاک ۱۴۰، طبقه سوم، واحد ۳