زیبادنت | کامپوزیت دندان (ونیر کامپوزیت)؛ کاربرد و مزایا
کامپوزیت دندان (ونیر کامپوزیت)؛ کاربرد و مزایا

کامپوزیت دندان (ونیر کامپوزیت)؛ کاربرد و مزایا

 

داشتن دندان های زیبا، لبخند جذاب به همراه دارد. در سال های اخیر از متریال مختلفی برای اصلاح رنگ و فرم دندان ها یا به اصطلاح اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. یکی از این متریال ها کامپوزیت دندان (ونیر کامپوزیت) است. استفاده از این ماده نه تنها برای تغییر رنگ دندان ها بلکه برای اصلاح دندان های ترک خورده، پر کردن فواصل بین دندان ها و ... توصیه می شود. در این مطلب قصد داریم در مورد کامپوزیت دندان (ونیر کامپوزیت) اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. تا پایان ما را همراهی کنید.

کامپوزیت دندان (ونیر کامپوزیت) چیست؟

ونیر دندانی در واقع روکشی از جنس رزین های کامپوزیتی هستند که برای اصلاح عیوب ظاهری دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. از این کامپوزیت ها در سایر روش های ترمیمی از جمله پر کردن دندان به عنوان روکش استفاده می شود که مشابهت آن ها با دندان های اصلی باعث زیبایی دندان ها می شود. استفاده از کامپوزیت دندان مناسب افرادی است که دندان های سالمی دارند اما از نظر ظاهری از مشکلاتی مانند تغییر رنگ شدید، ساییدگی و ترک خوردن و ... رنج می برند. استفاده از این ماده برای افرادی که ضخامت مینای دندان آن ها از حالت عادی کمتر است قابل کاربرد است. البته همان طور که گفته شد برای اصلاح طرح لبخند تکنیک های مختلفی استفاده می شود که انتخاب تکنیک مناسب توسط پزشک متخصص و با توجه به پارامترهایی از جمله شرایط سلامت دندان، اهداف بیمار، میزان بودجه و ... صورت می گیرد.

استفاده از ونیر کامپوزیت چه مزایایی دارد؟

1.     قیمت مقرون به صرفه

روکش های کامپوزیتی نسبت به سایر تکنیک ها هزینه کمتری دارد بنابراین اگر میزان بودجه شما اندک است این تکنیک انتخاب بسیار مناسبی است.

2.     عدم نیاز به تغییر ساختار دندان

در هنگام استفاده از ونیر دندانی، نیاز نیست که ساختار دندان تغییر کند. هر زمان که خواستید می توانید این کامپوزیت ها را کنار بگذارید بدون اینکه نگران آسیب دیدن دندان هایتان باشید.

3.     عدم بروز درد

مراحل آماده سازی روکش های کامپوزیتی به سهولت انجام می گیرد و نصب آن ها باعث ایجاد درد و ناراحتی نمی شود.

ماندگاری کامپوزیت دندان (ونیر کامپوزیت) چه قدر است؟

به طور کلی ‌می توان گفت طول عمر روکش های کامپوزیت بین 5 تا 10 سال است و در صورت نیاز، تعویض دوره ای کامپوزیت ها صورت می گیرد. البته میزان ماندگاری روکش های کامپوزیتی به عوامل مختلفی بستگی دارد. رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان مانند مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و معاینات پزشکی منظم باعث افزایش دوام و ماندگاری روکش های کامپوزیتی می شود.

طول عمر روکش های کامپوزیت بین 5 تا 10 سال است و در صورت نیاز، تعویض دوره ای کامپوزیت ها صورت می گیرد.

نکات مهم در مراقبت از کامپوزیت دندان (ونیر کامپوزیت)

روکش های کامپوزیتی نیاز به مراقبت های خاصی ندارند اما برای جلوگیری از ایجاد لک روی این روکش ها مواردی است که توجه به آن ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

1.     استفاده از مسواک نرم

مسواک های زبر و خشن باعث ایجاد آسیب روی سطح ونیر کامپوزیت می شود و احتمال بروز لک روی آن ها را افزایش می دهد.

2.     مسواک زدن پس از مصرف مواد غذایی خاص

برخی از مواد غذایی مانند چای، قهوه، مشروبات الکلی باعث ایجاد لک روی روکش های کامپوزیتی می شوند. بنابراین مسواک زدن پس از مصرف این مواد غذایی تا حدود زیادی می تواند این عارضه را کاهش دهد.

3.     استفاده از خمیر دندان مخصوص

برخی از خمیر دندان ها، مخصوص دندان هایی با روکش ونیر کامپوزیت هستند. این خمیر دندان ها پلاک های دندان را حذف می کنند و باعث درخشندگی روکش دندان ها می شود.

4.     عدم مصرف سیگار

سیگار باعث آسیب به دندان ها و تغییر رنگ آن ها می شود. ونیر کامپوزیت ها نیز در برابر سیگار آسیب پذیر هستند و دچار تغییر رنگ می شوند.

5.     عدم استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین به عنوان یک ماده طبیعی برای تمیز کردن دندان ها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما این ماده می تواند باعث آسیب به روکش های کامپوزیتی شود و تغییر رنگ و کاهش طول عمر آن ها را به همراه داشته باشد.

نظرات

در حال حاضر نظری ثبت نگردیده

دیدگاهتان را بنویسید

شما میتوانید در این قسمت دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .

تماس و مشاوره رایگان : 09101358059

تماس با ما

شما میتوانید در این قسمت با ما در تماس باشید

راه‌های ارتباطی با ما:        ۰۲۱-۸۸۳۷۴۱۱۳ ☎️       ۰۲۱-۸۸۳۷۹۲۳۴ 📱 ۰۹۱۰۱۳۵۸۰۵۹   

آدرس کلینیک: تهران، شهرک غرب، بلوار پاکنژاد، بلوار دریا، نبش خیابان مطهری جنوبی، پلاک ۱۴۰، طبقه سوم، واحد ۳