لق شدن ایمپلنت

لق شدن ایمپلنت دندانی و عوامل آن

اگر ایمپلنت دندان شما شل شده باشد ممکن است این پدیده در اثرا عوامل مختلفی بوجود آمده باشد. اما در هر صورت بهتر است در کوتاه ترین زمان ممکن با پزشک خود تماس بگیرید. اما مهم ترین عوامل موثر در شل شدن ایمپلنت دندان کدامند؟

لق شدن پایه یا فیکسچر

اگر پایه ایمپلنت به دلالیل مختلف به درستی با استخوان جوش نخورده باشد بعد از مدتی ایمپلنت لق می شود. این پدیده که ممکن است در سال اول پس از ایمپلنت اتفاق بیفتد ، باید بلافاصله توسط پزشک بررسی شود تا پیش از تحلیل استخوان، ایمپلنت جدید را جایگزین کند.

شل شدن پروتز

ممکن است پروتز نصب شده روی ایمپلنت به دلیل جدا شدن چسب یا سمان مربوطه یا شل شدن پیچی که روکش را به پایه ایمپلنت وصل می کند،  لق شود. اگر اندازه پروتز نامناسب و بلند انتخاب شود یا در هنگام غذا خوردن نیروی وارده به پروتز مناسب نباشد این اتفاق ممکن است رخ دهد. این وضعیت به راحتی با ترمیم، چسباندن و سفت کردن مجدد پروتز قابل حل است.

پری ایمپلنتایتیس

این عارضه نوعی ضایعه التهابی است که بافت های اطراف ایمپلنت را درگیر می کند و ممکن است علاوه بر بافتهای نرم، بافت های سخت استخوانی را نیز درگیر کند. این عارضه معمولا با لیزر قابل درمان است اما در مواردی ممکن است به درمان های تهاجمی تر مانند جراحی و خارج کردن ایمپلنت نیز نیاز داشته باشد.

 

پیشنهاد می شود در صورت شل شدن ایمپلنت با دندانپزشک خود در اسرع وقت تماس بگیرید. اما در عین حال تا زمان ویزیت دندانپزشک، از جویدن غذا با ایمپلنت خود داری کنید و دهان خود را ۳ بار در روز با دهانشویه بشویید.

اشتراک گذاری :