جراحی دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته و مشکلات آن

دندان عقل و نحوه رشد آن

دندان عقل چهار دندانی است که در انتهای هر فک در دو سمت رشد می کند. این دندان ها به طور طبیعی ممکن است در برخی افراد تعداد کمتری باشد. این دندان ها آخرین دندانی هستند که در داخل استخوان فک رشد می کنند. دندان عقل بین سنین ۹ الی ۱۴ سالگی رشد یافته و تکامل می یابد و معمولا در سنین نوجوانی  قبل از ۲۰ سالگی از استخوان ها بیرون می آید. اما گاهی دندان عقل قادر به بیرون آمدن نیست. این پدیده می تواند علل مختلفی داشته باشد.

گاهی اوقات در سنین نوجوانی فک به اندازه کافی بزرگ نیست تا دندان فضای کافی برای رشد داشته باشد. اما چنانچه تاج دندان به طور طیعی بیرون بیاید می تواند در عمل جویدن کمک کند. لذا این تصور که دندانهای عقل باید کشیده شوند همیشه درست نیست.

دندان عقل ممکن است نهفته یا نیمه نهفته باشد. در حالت نیمه نهفته قسمتی از تاج دندان از لثه خارج می شود. طی معاینات مختلف توسط دندانپزشک و با تهیه تصاویر اسکن و رادیوگرافی دندانپزشک متوجه شرایط دندان عقل می شود.

ریشه های دندان عقل نهفته معمولا منحنی بوده و به هم پیچیده اند که همین موضوع خارج کردن آنها را مشکل می کند. اما به هر حال در شرایط ویژه خارج کردن دندان عقل نهفته توسط پزشک توصیه می شود.

در چه شرایطی دندان عقل جراحی می شود؟

در صورت بروز هریک از شرایط زیر ممکن است به تشخیص دندانپزشک، خارج کردن دندان عقل پیشنهاد شود:

  • عفونت لثه: چون تمیز کردن دندانهای عقل دشوار است این مشکل بسیار رایج بوده و عفونت لثه موجب تورم و درد ناحیه می شود.
  • عفونت استخوان: زمانی که عفونت در لثه باقی بماند و درمان نشود به استخوان سرایت کرده و ممکن است باعث تحلیل استخوان و سرایت به دندان های مجاور نیز شود.
  • آسیب به دندانهای دیگر: فشاری که دندان عقل به دندان مولر به صورت دایم و ثابت منتقل می کند ممکن است موجب خرابی یا جابجایی این دندان شود.
  • کیست: یک کیسه به طور طبیعی هنگام شکل گیری دندان عقل در استخوان وجود دارد که به مرور از بین می رود. اگر دندان نهفته بماند این کیسه با مایعات دیگر پر شده و تبدیل به کیست می شود که می تواند منجر به تخریب استخوان شود.
  • درد: فشار به عصبها می تواند موجب درد شود و این درد در سر گردن و صورت هم از ناحیه فک بالا و هم پایین احساس شود.
  • حرکت دندانها: فشار دندان عقل ممکن است موچب خروج دندانهای دیگر از خط اوکلوزالی شود و مشکلاتی در زیبایی و جویدن فرد ایجاد کند.

پایان

اشتراک گذاری :