حساسیت لثه به کامپوزیت

حساسیت لثه به کامپوزیت

پر کردن دندان یک روش معمول برای درمان حفره است که برای رهایی از دندان خراب و پوسیده کاربرد دارد. در طی پر کردن دندان، دندانپزشک سوراخ ها را با ماده ای مانند آمالگام یا کامپوزیت پر می کند. گرچه این یک روال ساده و معمول است، اما پس از آن بسیاری از افراد با دندان های حساس روبرو می شوند. در اکثر موارد، حساسیت لثه به کامپوزیت به خودی خود طی چند روز یا چند هفته از بین می رود، البته این مورد کاملا بسته به علت آن دارد.

دندانپزشکان همیشه توصیه می کنند هر زمان که روی دندان سوراخ می شود، احتمال حساسیت بعد از پر کردن وجود دارد. معمولاً هر چه کار دندان بیشتر لازم باشد یا حفره عمیق تری داشته باشید، حساسیت بیشتری ایجاد می شود. دامنه حساسیت برای هر بیمار متفاوت است. در یک پر کردن با اندازه های طبیعی، کوچک تا متوسط، حساسیت به دمای سرما معمولاً طی دو هفته کاهش می یابد. اگر حساسیت لثه به کامپوزیت بیش از آنچه فکر می کنید بود یا علائم شما بیش از دو هفته ادامه داشت با دندانپزشک خود در تماس باشید.

حساسیت لثه به کامپوزیت

 حساسیت به گاز گرفتن می تواند به انسداد دندان مربوط باشد. این بدان معناست که هنگام قرار دادن مواد کامپوزیت و پر کردن دندان، ممکن است ناحیه ای وجود داشته باشد که “بالا” باقی بماند یا بیشتر به دندان مخالف ضربه بخورد. در این حالت ، ممکن است در ابتدا مسئله بزرگی به نظر نرسد ، اما دندان می تواند بعد از چند روز زخم شده و نسبت به جویدن بسیار حساس شود. در این موارد درنگ نکنید و برای ارزیابی و برطرف کردن آن به دندانپزشک مراجعه نمایید.

در موارد نادر، حساسیت لثه به کامپوزیت ادامه دارد و علیرغم زمان و تنظیمات ، علائم حساسیت به گاز و حساسیت به دما هرگز از بین نمی روند. این معمولاً زمانی اتفاق می افتد که حفره ای عمیق و نزدیک به بافت پالپ یا عصب دندان باشد. همچنین ممکن است دومین یا سومین بار باشد که دندان در طول عمر خود روی آن کار شده است. اعصاب ممکن است تحریک شده و ملتهب شوند و هرگز بهبود نمی یابند. در این مرحله معمولاً باید به دندان فرصت داد تا بهبود یابد. با این حال ، اگر تحریک پالپ غیرقابل برگشت باشد یا عصب در حال مرگ باشد ، ممکن است کانال (های) ریشه لازم باشد.

کامپوزیت دندان چگونه انجام میشود

بعد از پر کردن چه احساسی خواهم داشت؟

دندانپزشکان اغلب قبل از انجام پر کردن ، اطراف دندان آسیب دیده را بی حس می کنند. در نتیجه ، احتمالاً در طی یکی دو ساعت بعد از قرار ملاقات خود چیزی احساس نخواهید کرد. به محض از بین رفتن بی حسی ، ممکن است احساسات غیرمعمولی را در دهان خود مشاهده کنید. حس هایی مانند درد در دندان ها به ویژه هنگام تنفس در هوای سرد، نوشیدن مایعات سرد یا گرم و خوردن غذاهای گرم یا سرد، حساسیت در لثه ها، درد در دندانهای اطراف، درد هنگام دندان قروچه، درد در دندان آسیب دیده هنگام غذا خوردن ، مسواک زدن ، یا کشیدن نخ دندان. اما چه عواملی باعث حساسیت دندان بعد از پر شدن می شود؟ چندین مورد می تواند باعث حساسیت دندان بعد از پر شدن شود.

قبل از پر کردن حفره ، دندانپزشک با مته ای که گرما را آزاد می کند ، قسمت پوسیده دندان شما را بر می دارد. در موارد نادر ، این پالپ را التهاب می دهد ، که بافت همبندی است که مرکز دندان های شما را تشکیل می دهد و باعث پالپیت می شود. اگر دندانپزشک تمام بافت های در حال پوسیدگی را از بین نبرد ، می تواند باعث ایجاد عفونت در پالپ دندان آسیب دیده شود. وقتی این اتفاق می افتد، ممکن است متوجه تورم لثه در نزدیکی دندان شوید. دو نوع پالپیت وجود دارد. اولین مورد پالپیت برگشت پذیر است ، جایی که دندان حساس خواهد شد اما پالپ بهبود می یابد و بهتر می شود. مورد دوم پالپیت غیر قابل برگشت است ، جایی که پالپ قادر به بهبود نیست و دندان شما پس از آن به درمان کانال ریشه نیاز دارد.

آیا میشود کامپوزیت دندان را برداشت

دلیل حساس شدن دندان ها بعد از پر کردن

بعضی اوقات پر شدن باعث می شود که دندان آسیب دیده بلندتر از دندانهای دیگر باشد. این باعث می شود که بسته شدن دهان به دلیل فشار بیشتر بر روی دندان آسیب دیده دردناک باشد. همچنین ممکن است از داشتن دو سطح مختلف در دهان خود احساس درد یا حساسیت کنید. به عنوان مثال ، اگر یک دندان تاج طلایی داشته باشد و دندان بالا یا پایین آن دارای نقره ای باشد ، هنگام لمس آن ممکن است احساس عجیب و غریب داشته باشید. احساس درد در دندانهای اطراف دندان آسیب دیده معمول است. این به دلیل پدیده ای به نام درد ارجاعی است که شامل احساس درد در ناحیه ای غیر از منبع درد است.

حساسیت ناشی از پر کردن دندان باید طی دو تا چهار هفته از بین برود. اگر به نظر نمی رسد در این مدت حساسیت بهتر شود یا بیش از چهار هفته طول بکشد ، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید